KAZDAĞLARI
Ana Sayfa
Yeri
Coğrafi Özellikleri
Bitkileri
Hayvanları

Kültür Değerleri

Fotoğraf Galerisi

Gezi Güzergahları

     Sarıkız Güzergahı

     Şahin Deresi Güzergahı

   Diğer Güzergahlar

Yakın Çevremiz

Uzaklar

Kılavuzluk Hizmetleri

Konaklama

Ziyaretçi Defteri

İletişim
 

Sarıkız Güzergahı

 
 

 
 

<1>

<2>

 
 

          Zeytinli beldesinden başlar,belde çıkışında yol ikiye ayrılır sola giden yol bir yörük köyü olan Beyoba köyüne ve Milli Parkın günü birlik dinlenme alanı olan Hasan Boğulduya (Sütüven Şelalesi) ulaşır. Biz sağ yola devam edeceğiz, 3 km sonra yeniden ikiye ayrılır, sola giden yol yörük köyü olan Pınarbaşı köyüne ulaşır. Biz sağa devam ederek bir kilometre sonra Türkmen köyü olan Mehmetalan köyüne ulaşıp, Köyün içine girerek kahvelerin önünden geçip Kazdağlarına tırmanmaya başlayacagız. 300 metre yüksekliğe kadar, zeytin ağaçlarının sonra yer yer tespih, sandal, meşe ve 600 - 800 metre yüksekliğe kadar hakim ağaç olan  kızıl çamların arasından geçerek  3 km sonra sonra Milli park giriş kontrol noktasına ulaşacağız.

          Burada her yıl yeniden belirlenen Milli park giriş ücretini ve kılavuzluk ücretini ödedikten sonra yanımıza Doğa Koruma  ve Milli Parklar Mühendisliğinin görevlendirdiği Alan kılavuzunu da alarak yola devam edeceğiz.Bu yükseklikte Mart - Mayıs aylarında yapılacak gezilerde, orman açıklıklarında renk renk orkideleri görmek mümkündür.Kızıl çamlar arasında devam eden yolumuz 3 km sonra ikiye ayrılır. Sağa giden yol Ayı deresine ulaşır. Sola keskin virajla devam eden yola girerek, yer yer körfez manzarasını seyrederek 4 km sonra kızıl çamların artık sona erdiği, kara çamların başladığı 800 metre yükseklikte kenarında bir çeşme bulunan küçük bir düzlüğe ulaşacağız. Burası  Yayla Tepe düzlüğünün başlangıcıdır. Araçlarımızı buraya park edip, çeşmenin önünden güneye doğru yürüdüğümüzde,asıl Yayla Tepe düzlüğünü oluşturan iç içe geçmiş iki ayrı düzlükle karşılaşırız. Yapısını kristalize kireç taşlarının oluşturduğu bu hafif dalgalı arazi karaçam ve meşe ormanı tarafından çevrelenmiştir. Yayla tepe, Kazdağlarının bitki çeşitliliği bakımından önemli yerlerinden biridir. Kazdağlarının endemik bitkilerinin bir kısmı burada yetişmektedir.

          Adındanda anlaşılacağı gibi daha önce yaylacılık faaliyetlerinin gerçekleştiği, Yayla Tepedeki orman açıklığını, Fatih Sultan Mehmet, İstanbulu fethi sırasında, gemilerinin yapımında kullanılan keresteyi üretmeleri için Toroslardan getirterek bu bölgeye yerleştirdiği Türkmenler yayla  olarak kullanmışlardır.

          Kazdağları Milli Parkı mastır planında burası kamp alanı olarak belirlenmiştir. Yayla Tepe'den batıya doğru yolumuza devam ediyoruz. Bundan sonra bize kara çamlar eşlik edecek. Kazdağlarına çıkış zamanına göre önümüze her an tavşan, karaca, tilki, çakal, domuz sürüleri ve çeşitli kuş türleri çıkabilir. Yol boyunca mevsime göre rengarenk çiçekleri görebiliriz.

          7 km sonra sık ormanlık alan içinden aniden açık alana çıkarak, 1300 metre yükseklikteki Kapıdağ Tepe üzerinde yer alan Kapıdağ orman gözetleme kulesine ulaşacağız.  Kapıdağ tepenin kuzeyi Ayı deresi güneyi ise Kızılkeçili çayı tarafından derin ve dar vadiler şeklinde yarılmış durumdadır. Bu görünüm Kazdağlarının  önemli seyir noktalarından birini oluşturmaktadır. Bu noktadan çevreye bakıldığında; güneyde edremit körfezi, batıda, Kızılkeçili çayı vadisinin (Sütüven vadisinin) başlangıcındaki dökük kayalıkları, Nanekırı, Tavşanoynağı tepe ve Kazdağlarının zirvesi Karataş Tepe, Sarıkız tepe, kuzeyde Gürgen dağı ve doğuda Eybek dağı seyrine doyum olmaz bir manzara olarak  görülebilir. Mevsimine göre Kazdağlarının endemik bitkilerini bu bölgede görmek mümkündür.

          5 km sonra Kazdağları tırmanışında önemli bir nokta olan 1580 metre yükseklikteki  Tozlu Yaylasına ulaşacağız. Tavşan dere ile Aç öldüren dere arasında kalan bir sırttır. Burada bulunan çeşmelerin suları soğuk ve içimi çok güzeledir. Haziran - Ağustos ayları arasında tam bir çiçek bahçesi gibidir. Yöre halkı tarafından yayla olarak kullanılmıştır. Sağa giden yol 10 kilometrelik trakink yolu olup Levent boğazından, Ayı deresine inmektedir. Levent boğazında Kazdağlarının endemik Göknarları görülebilir. Sola giden yol 3 km sonra bizi 1650 metre yüseklikten başlayan zirveler düzlüğüne götürür. Düzlüğün başlangıç yerinde Kaz avlusunun girişi bulunmaktadır. Zirveler düzlüğüne çıktığımızda, Karataş tepe, hemen eteğinde Türkmen yaylası, sağ tarafında geriye doğru Baba tepe görülmektedir. Devam eden yol Baba tepeye askeri tesislere gitmektedir. Sola devam eden yol 2 km sonra Sarıkız tepeye ulaşmaktadır. Sarıkız tepe yoluna girince sırta doğru adeta kaya ve döküntü taş çölü ile karşılaşmaktayız. Bu görüntü jeolojik yapıyı oluşturan metamorfik kayaçların fiziki şartlar nedeniyle parçalanması sonucu oluşmuştur. Taşlar, içlerindeki mika madeni nedeniyle parlamakta ve çok hoş görünümler oluşturmaktadır. Kaz avlusunun en güzel gözlendiği yerlerden birisi burasıdır. Bu bölge Kazdağlarının endemik bitkileri bakımından en önemli noktalarından birisidir.

          1726 metre yükseklikteki Sarıkız tepe, taşlık ve kayalık,toprak tabakası çok ince çıplak bir tepe olarak görülmekle berabber, Kazdağlarının endemik ve nadir bitkilerinin en çok bulunduğu alandır. Ayrıca Edremit körfezine hakim bir nokta olduğundan manzara çok güzel görünmekte ve insana uçuyormuş hissi vermektedir. Zirvede Sarıkızın türbesi görülmekte, burada bulunan deftere insanlar dileklerini yazmaktadırlar.

          Sarıkız güzergahının son noktası burasıdır. Aynı yoldan geri dönülecektir. Milli park yetkilileri, alternatif dönüş güzergahı olarak Tavşanoynağı tepe - Dumanlı mevki - Gürlek çeşme - Çamlıbel Köyünü planlamaktadırlar.

         

        

                   

         
 

   

     


 

                 Fotoğrafların  izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.