KAZDAĞLARI
Ana Sayfa
Yeri
Coğrafi Özellikleri
Bitkileri
          Kazdağına Endemik

          Türkiyeye Endemik

          Nadir Bitkiler

          Diğerleri

Hayvanları

Kültür Değerleri

Fotoğraf Galerisi

Gezi Güzergahları

Yakın Çevremiz

Uzaklar

Kılavuzluk Hizmetleri

Konaklama

Ziyaretçi Defteri

İletişim
 

Abies equi - trojana Aschers. et Sint. ex Boiss (Kazdağı Göknarı)

 

        Kazdağları'nda hemen daima dağın kuzey yamaçlarında 1000 – 1400 metrelere kadar kayın ve karaçamlarla aynı yetişme ortamını paylaşmaktadır.Beypınarının hemen üzerinden başlayıp Gürgen dağı ve Kocakatran dağında en geniş yayılışını yapar.Bu bölge 1988 yılında çıkarılan bir yasayla Kazdağı Göknarı Tabiatı Koruma alanı ilan edilmiştir.  Kazdağı milli parkı sınırları içerisinde  Çeyizdere vadisinde saf mesçere halindedir.ayrıca Levent Boğazı,Tavşan oynağı,Koçara tepe ve Kalabak tepe'nin karanlık dere vadilerinde yerel ormanlar halindedir.

         Gövde kabuğu düzgün,parlak gri renkte ve incedir.Kuzey Anadoluda yetişen Abies Nordmannians türüne benzer.Ondan tomurcuklarının reçine taşıması vegenç sürgünlerin çıplak oluşu ile ayırt edilir.Yaprağının üst yüzü hafif olukludur.Alt yüzünde ise iki tane belirgin gümüşi beyaz renkli bant bulunur.Kozalakları dik durumda olup 15-20 cm boyundadır.

 
Abies equi - trojana Aschers. et Sint. ex Boiss (Kazdağı Göknarı)   Abies equi - trojana Aschers. et Sint. ex Boiss (Kazdağı Göknarı)   Abies equi - trojana Aschers. et Sint. ex Boiss (Kazdağı Göknarı)

     Abies equi - trojana Aschers. et Sint. ex Boiss (Kazdağı Göknarı)   Abies equi - trojana Aschers. et Sint. ex Boiss (Kazdağı Göknarı)     

 Abies
 Achillea
 Allium
 Armeria
 Asperula
  Astragalus
 Centaurea
  Cirsium
 Digitalis
 Ferulago
  Galium
  Hieracium Mar.
  Hieracium Sca.
 Hypericum
  Jasione 
  Matthiola 
 Sideritis
   Silena
  Thymus
 
 
    

 

                 Fotoğrafların  izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.